iPhone Pil Sağlığı Kaç Olmalı ?

iPhone sahipleri için batarya kullanım süresinin azalması en büyük problemlerden biridir. Kullanım süresindeki azalma sonrası kullanıcıların akıllarına, iPhone pil sağlığı kaç olmalı sorusu geliyor. Bu yazımızda iPhone pil sağlığı hakkında bilgi vereceğiz.

iPhone Pil Sağlığı Şarj Döngüsü


 Apple, pil sağlığı yüzde 85 altına düştüğü zaman değiştirilmesini tavsiye ediyor. Ayrıca pillerin değiştirilmesi için tavsiye edilen şarj döngüsü de 500’dür.

IOS 12 ile beraber gelen özellik sayesinde telefonunuzun Ayarlar kısmına girip Pil seçeceğini seçtiğinizde Pil Sağlığı kısmını göreceksiniz. Bu menüde , Maksimum Kapasite başlığı altında iPhone pilinizin % kaç kapasite ile çalıştığını görebilirsiniz.

pil-sagligi-servis

Eğer bu rakam yüzde 85’in altına düşmüş ise, telefonunuzun pil sağlığı kısmında servis yazdığını görürsünüz. Burada servis yazması pilinizin tam kapasite ile çalışmadığını ve değiştirilmesi gerektiğini tavsiye eder. Ancak bu rakamın yüzde 85’in altında olması, siz rahatsız olmasanız bile pilinizi değiştirmek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Telefonunuz aniden kapanmıyor ve size de pil kullanım süresi konusunda sıkıntı yaşatmıyorsa iPhone pilinizi bir süre daha kullanabilirsiniz.


Pil Ömrünü ve Kullanım Süresini
En Üst Düzeye Çıkarma

“Pil ömrü”, aygıtınızın bir sonraki şarja kadar çalışmaya devam ettiği süredir. “Pil kullanım süresi” ise, pilinizin değiştirilmesi gereken ana kadar geçen zaman dilimidir. Hem pil ömrünü hem de pil kullanım süresini en üst düzeye çıkararak tüm Apple aygıtlarınızdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Bu konu ile ilgili Apple’ın sitesinden detaylı bilgi edinebilir, yapmanız ve yapmamanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Aygıtınızı aşırı sıcak ortamlardan koruyun.

Aygıtınız, ideal sıcaklık aralığı olan 16° ila 22°C gibi geniş bir ortam sıcaklığı aralığında iyi performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Pil kapasitesine kalıcı olarak zarar verebileceğinden, aygıtınızı 35°C üzerindeki ortam sıcaklıklarına maruz bırakmamanız özellikle önemlidir. Aksi takdirde piliniz, aygıtınıza normal şartlardaki kadar uzun süre güç sağlayamaz. Aygıtı çok sıcak ortamlarda şarj etmek, pile daha da fazla zarar verebilir.
Önerilen pil sıcaklıkları aşıldığında şarj kapasitesi yazılım tarafından %80 ile sınırlanabilir.
Bir pili sıcak bir ortamda saklamak bile geri döndürülemez bir hasara yol açabilir. Aygıtınızı çok soğuk bir ortamda kullanırken pil ömründe azalma fark edebilirsiniz, ancak bu durum geçicidir. Pilin sıcaklığı normal çalışma aralığına döndüğünde performansı da normale dönecektir.

Şarj sırasında bazı kılıfların
çıkarılması gerekir.

Aygıtınızın belirli tarzdaki kılıfların içindeyken şarj edilmesi aşırı ısınmaya yol açabilir ve bu durum pil kapasitesini etkileyebilir. Şarj ederken aygıtınızın ısındığını fark ederseniz önce aygıtı kılıfından çıkarın. Apple Watch Edition modellerinde manyetik şarj kutusunun kapağı açık olmalıdır.

Yorum yapın