iPhone X Serisinde Kullanılan Super Retina Ekran Nedir?

iPhone X, iPhone XS ve iPhone XS Max modellerindeki Super Retina ekran konusunda bilgi edinin.

Super Retina Ekran

iPhone X, iPhone XS ve iPhone XS Max aygıtlarındaki Super Retina ekran, Apple tarafından geliştirildi. Bu ekran, akıllı telefon dünyasında bugüne kadar görülmüş en gerçek renkleri sunmanın yanı sıra bir akıllı telefonda sunulan en iyi OLED ekran. Super Retina ekran 1.000.000:1 oranında inanılmaz bir kontrast, yüksek parlaklık ve sinema standardında geniş renk yelpazesi sunuyor. En iyi renk yönetimi sistemi ile birlikte renkler, optimum bir görüntüleme deneyimi sağlamak için her zaman tam olarak kalibre edilir.

Yüksek Dinamik Aralık

Super Retina, fotoğraf ve videolarda geniş bir karanlık ve aydınlık bölge aralığını destekleyen Yüksek Dinamik Aralık (HDR) özelliğine de sahip. Bu sayede gerçek koyu siyahlardan saf parlak beyazlara kadar tüm renkleri görebilir, aynı zamanda bunlar arasında farklılık yaratan dramatik ayrıntıları da koruyabilirsiniz. Fotoğraflar daha canlı görünür ve Dolby Vision veya HDR10 biçiminde izlediğiniz her şey her zamankinden daha çarpıcı hale gelir.

OLED teknolojisi

Super Retina ekran, organik ışık yayan diyot (OLED) teknolojisini kullanır. Super Retina, klasik OLED ekranlara kıyasla, iPhone standartlarını ilk kez yakalayan inanılmaz bir görüntüleme deneyimi sağlamak için daha pek çok gelişme içeriyor.

OLED teknolojisi olağanüstü yüksek bir kontrast oranının yanı sıra yüksek çözünürlük sunuyor. Ayrıca, OLED teknolojisinde arka aydınlatma olmadan her bir pikselden ışık yayılması, daha ince bir ekrana olanak sağlıyor. Yüksek parlaklık, geniş renk desteği ve akıllı telefon dünyasında bugüne kadarki en gerçek renkleri sunan Super Retina ekran geleneksel OLED ekranlarda karşılaşılan zorlukların üstesinden geliyor.

Bir OLED ekrana elverişsiz açılardan baktığınızda renk ve tonda küçük farklılıklar görebilirsiniz. Bu, OLED ekranların bir özelliği olup normal bir davranıştır. Uzun süreli kullanım sonucunda OLED ekranlarda hafif görsel değişiklikler görülebilir. Bu da beklenen bir davranış olup ekranda görüntünün (yeni bir görüntü gösterildikten sonra bile) silik bir imgesinin gösterildiği, “ekran yanması” veya “yanma” olarak bilinen davranışı da içerebilir. Bu, aynı yüksek kontrastlı görüntünün uzun süre gösterilmesi gibi daha ekstrem durumlarda ortaya çıkabilir. Super Retina ekranı, OLED ekranlarda görülen “yanma” etkilerini azaltma konusunda akıllı telefon dünyasının en iyisi olacak şekilde tasarladık.

Super Retina ekrandan en iyi şekilde yararlanma

iOS’in en son sürümüyle sunulan iPhone X, iPhone XS ve iPhone XS Max, uzun süreli kullanımın etkilerini en aza indirmek ve Super Retina ekranın görüntüleme ömrünü uzatmak için özel olarak tasarlandı. Super Retina ekranınızdan en iyi şekilde yararlanmak için izleyebileceğiniz ek adımlar:

  • iPhone X, iPhone XS veya iPhone XS Max’inizi iOS’in en son sürümüne güncelleyin. Yeni bir güncelleme kullanıma sunulduğunda güncelleme istemiyle karşılaşırsınız. Güncelleme olup olmadığını Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme bölümüne giderek de görebilirsiniz.
  • Ekranınızın parlaklığını, bulunduğunuz yerdeki ortam ışığına göre otomatik olarak ayarlamak için Otomatik Parlaklık özelliğini kullanın. Bu ayar saptanmış olarak açıktır. Bu ayarı kontrol etmek için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ekran Kolaylıkları bölümüne gidin.
  • iPhone X, iPhone XS veya iPhone XS Max’inizi, kullanmadığınız zamanlarda ekranı kapatacak şekilde ayarlayın. Kısa bir süre belirlemeniz önerilir. Bu ayarı yapmak için Ayarlar > Ekran ve Parlaklık >Otomatik Kilit bölümüne gidin.
  • Statik görüntüleri uzun süre boyunca maksimum parlaklıkta görüntülemekten kaçının. iPhone X, iPhone XS veya iPhone XS Max’inizi etkin şekilde kullanmadığınız sırada ekranınızı açık tutan bir uygulamanız varsa Denetim Merkezi’ni kullanarak parlaklık düzeyini geçici bir süreliğine azaltabilirsiniz.

Kaynak: Apple

Yorum yapın