iPhone veya iPad’de 4 basamaklı parola oluşturma?

2015 yılında IOS 9’un piyasaya sürülmesiyle birlikte Apple, cihaz kurulumu yapılırken 4 basamaklı parola yerine 6 basamaklı parolayı varsayılan olarak ayarlayarak IOS cihazların güvenliğini arttırdı. Bu ayarlama sayesinde IOS cihazlar artık daha güvenli hale geldi, ama yinede çeşitli nedenlerden dolayı daha kısa kod kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Bu yazımızda size, iPhone veya iPad şifrenizi nasıl 4 basamaklı hale dönüştürebileceğinizi göstereceğiz.

Parolalar söz konusu olduğunda, daha uzun daha iyidir

Aslında Apple’ın varsayılan parolayı daha uzun oluşturmasının bir nedeni var, 6 basamaklı parola 4 basamaklı parolaya göre inanılmaz derecede daha güvenli. Cihazınıza erişmek isteyen birinin 4 basamaklı parolayı tahmin etme ihtimaline karşı 6 basamaklı parolayı tahmin edebilme olasılığı çok daha kolay.

Cihazınızın daha güvenli olması için 4 basamaklı parolayı tercih etmenizi tavsiye etmiyoruz.

Ancak bazı özel sebeplerden dolayı 4 basamaklı parolaya geçmek isteyebilirsiniz yada 6 basamaklı parola yazmak yerine 4 basamaklı parola yazmak daha kolay gelebilir.

iPhone veya iPad’de 4 basamaklı bir parola nasıl kullanılır?

1) İlk önce, daha kısa bir şifre kullanmanın risklerini anladığınızdan emin olun.

2) iPhone‘unuzda veya iPad’inizde, Ayarlar uygulamasını başlatın ve Touch ID ve Parola’ya gidin (bu ayar, iPhone XS’de Face ID ve Parola olarak adlandırılır ). Mevcut 6 haneli şifrenizi girin.

3) Şifre Değiştir seçeneğini seçin . Mevcut şifrenizi tekrar girin.

4) Şimdi yeni şifrenizi girmeniz istenecek. Tuş takımının hemen üstünde yeni Şifre Seçenekleri’ni göreceksiniz . Bunun üzerine dokunun, sonra açılır menüden 4-Digit Sayısal Kodu seçin.

4 basamaklı parola4 basamaklı parola

5) Yeni 4 basamaklı sayısal kodunuzu girin ve parolayı doğrulamak için bir kez daha girin. Bu yeni parolayı kaydetmek için telefonunuz veya iPad’iniz birkaç saniye sürecektir. Bu süre zarfında cihaz yanıt vermeyebilir. Sadece birkaç saniye bekleyin.

İşte bu kadar artık cihazınızın parolası 4 basamaklı hale geldi. Parola değişikliği yaptıktan sonra yeni parolanızı unutma ihtimalinize karşılık, parolanızı bir kağıda yazıp bir yerde saklamanızı öneririz.

Yorum yapın