iPhone Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

iPhone garanti sorgulama artık çok kolay. Cihazınızın ne kadar garantisi kaldığını öğrenmek için artık tek yapmanız gereken cihazınızın ayarlar menüsüne girmek.

Apple, iOS 12.2 güncellemesiyle birlikte gelen garanti durumu sorgulama özelliği kullanıcıların işine fazlasıyla yarayacak.Öncelikle Ayarlar’a girin; ardından Hakkında kısmına dokunun. Ekranı aşağı doğru kaydırın ve ‘Sınırlı Garanti’ seçeneğine bakın. İşte bu kısımda cihazınızın garanti süresini an itibarıyla öğrenme şansına artık sahipsiniz. 

iPhone Garanti Sorgulama
iPhone Garanti Sorgulama

iPhone garanti sorgulama

Bu güncellemeden önce cihazınızın ne kadar garantisi kaldığını öğrenmek için Apple’ın garanti sorgulama sayfasına girmeniz ve cihazınızın seri numarasını paylaşarak bilgilere erişmeniz gerekiyordu.

Eğer ayarlar menüsünde bu özelliği göremiyorsanız cihazınızı güncellemeniz gerekecektir.

iPhone Garantisi Ne Zaman Başlar?

iPhone garanti sorgulama sonrasında cihazının garantisi var ise ne zamana kadar olduğunu öğrenirsiniz. Fakat elinizdeki iPhone’un faturası var ise oradaki tarih ile garanti süresi farklılık gösterebilir. Çünkü iPhone garantisi SIM kartın takılıp kurulumun tamamlanması ile başlar. Yani iPhone garantisi, cihazın etkinleştirilmesi ile başlar.

iPhone Garanti Süresi Ne kadar?

Her elektronik cihazda olduğu gibi Türkiye’den alınan iPhone’ların iki yıl garantisi süresi vardır. Geçtiğimiz yıllarda Apple tarafından yapılan bir açıklama yurtdışında iPhone getirenleri hayalkırıklığına uğrattı. Çünkü Apple, Türkiye’yi uluslararası garanti sağlanan ülkeler listesinden çıkardı. Bu da yurtdışından gelen iPhone’ların global bir senelik garantisinin Türkiye’de geçerli olmadığı anlamına gelir.

iPhone Garantisi Neleri Kapsar?

iPhone garanti sorgulama yaptıktan sonra merak edilen bir konu da garantinin neyi kapsadığıdır.

Bu konuda Apple tarafından açıklama bize bilgi verir. Apple, iki yıllık sınırlı garantisi, Türkiye’deki tüketici hakları kanunları ile sağlanan haklardan bağımsızdır. Fakat Apple tarafından sağlanan bu haklar, tüketiciye ek avantajlar sunar. Buna göre tüketiciler, Apple veya tüketici haklar kanunu ile sağlanan haklar doğrultusunda hizmet talep etmeyi tercih edebilir.

Orijinal ambalajındaki Apple markalı donanım ürünü ve Apple markalı aksesuarları (“Apple Ürünü”) için Apple tarafından yayımlanan kullanıcı kılavuzlarına, teknik özelliklere ve diğer Apple Ürünü kılavuzlarına uygun olarak normal koşullarda kullanılmaları durumunda, son kullanıcı tarafından Türkiye’deki perakende satış noktasından satın alınma tarihlerinden itibaren İKİ (2) YIL süreyle malzeme ve işçilik hatalarına karşı (“Garanti Süresi”) sağlar.

Yorum yapın